RADIO POZNAŃ

14.10.2021r. , w „Dzień Nauczyciela” autorzy książki byli gośćmi Radia Poznań. Oto rozmowa na falach eteru poznańskiego radia:

Link z Radia Poznań

WYWIAD

PAŁAC W JANKOWCACH

8.11.2021 w Pałacu w Jankowicach koło Poznania wystąpił ze swoim wykładem prof. Jerzy Bralczyk. Przy tej okazji prowadząca spotkanie p. Agnieszka Rzeźnik zwróciła uwagę na fakt, iż zaproszenie profesora wystosowane przez gminę Tarnowo Podgórne (mecenasa I wydania książki „Wierszydła Straszydła”) inspirowane było m.in. faktem powstania 55. wiersza w bestiariuszu z rysunkiem postaci na profesorze wzorowanej.  (Dla wyjaśnienia: ww. mecenat gminy Tarnowo Podgórne wynika z faktu, iż podlega jej szkoła podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie, gdzie pracuje autorka książki, Sylwia Łabędzka. Władze gminy uznały, że taką twórczość nauczycielki należy wspierać i promować.) Wykład prof. Bralczyka był okazją dla autorów książki nie tylko do rozmowy z nim, ale także do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Przy tej okazji obecni na spotkaniu dziennikarze TVP3 przeprowadzili z autorami wywiad nt. książki „Wierszydła Straszydła”. Koniec wieczoru wieńczyła sprzedaż bestiariusza ze specjalnie wypisanymi dedykacjami…

ANIMACJA

Jest to kolejna animacja prezentująca książkę pt. WIERSZYDŁA STRASZYDŁA , której bohaterami są głównie postaci z mitologii słowiańskiej, ale nie tylko. Ten niezwykły satyryczny bestiariusz autorstwa Sylwii Łabędzkiej ma 120 stron i prezentuje 55 bardzo dowcipnych wierszy, ilustrowanych przez Dariusza Łabędzkiego, znanego karykaturzystę i rysownika. Wierszydła Straszydła to dobry prezent nie tylko na Gwiazdkę. Autorzy określają czytelników jako grupę od lat 7 do 107. W istocie nie są to bajki dla małych dzieci, lecz dla tych nieco już starszych, które – jak twierdzą psychologowie – lubią się trochę bać, ale wiedzą, że to co czytają i oglądają to przysłowiowa „bujda na resorach”. Książka ma jednak aspekt dydaktyczny ponieważ charakterystyka postaci (a są nimi: stwory i potwory, wampiry, bogunki i nimfy, straszydła, biesy i czarty, złe i dobre duchy i duszki, opiekunowie lasu i wróżki) oparte są na opracowaniach klasycznych bestiariuszy i naukowych pracach poświęconych mitologii, obrzędom i wierze dawnych Słowian. Czytelnicy docenią tę wiedzę i także piękno języka polskiego, który to walor sprawił , iż bohaterem ostatniego wiersza jest jeden z wybitnych językoznawców polskich (wiersz powstał oczywiście za jego zgodą). O kim mowa? Tę informację znajdziesz w książce i na www.wierszydlastraszydla.pl