HISTORIA POWSTANIA KSIĄŻKI

Sylwia Łabędzka napisała pierwsze wiersze ok. 2013 roku, potem dopisywała kolejne i w roku 2019 było ich 36. Pisane dla własnej przyjemności wiersze prezentowały głównie bohaterów mitologii słowiańskiej, stanowiąc rymowany odpowiednik klasycznych bestiariuszy. Cały ten zbiór (pod roboczym jeszcze tytułem: „Trolle z łapskami w rosole”) został wysłany na organizowany przez wydawnictwo POLIGRAF konkurs na „Książkę wartą wydania” i zdobył wyróżnienie (na 550 uczestników konkursu przyznano ich tylko 20).

Począwszy od grudnia 2019 roku Dariusz Łabędzki zaczął tworzyć rysunki do poszczególnych wierszy. Pierwsze zostały zilustrowane: „Trolle”, „Bannik” oraz „Bezkost”. W tym czasie została podjęta decyzja o uzupełnieniu wierszy o kolejne. I tak, do maja 2021r. było ich 54 – wszystkie zilustrowane.  Zbiór ten, już pod obecnym tytułem „Wierszydła Straszydła”, został wydany w postaci druku cyfrowego, z miękką okładką, w niewielkim nakładzie służącym do przetestowania książki na przyjaciołach i wąskiej grupie potencjalnych nabywców. Na okładce był motyw z wiersza „Błędne Ogniki” (autorka zakładała promowanie książki na Halloween). Przyjęto format książki  21 x 21 cm, ale także (jedynie do użytku „rodzinnego”) wydrukowano 6 egzemplarzy 23 x 23 cm, zawierających dwie dodatkowe strony z rysunkami dzieci autorki, przy czym 2 egzemplarze książki mają na okładce motyw z wiersza „Baba Cmentarna”.

W lipcu 2021r. jeden z ww. próbnych egzemplarzy 21 x 21 cm został wysłany do prof. Jerzego Bralczyka z propozycją wyrażenia przez niego zgody na dopisanie 55. wiersza, którego bohaterem będzie wzorowany na nim „potwór” – PROFESOR goniący tych, którzy kalają język polski. Walory językowe tej niezwykłej satyrycznej poezji tworzącej bestiariusz oraz jakość ilustracji sprawiły, iż ww. propozycja została przyjęta. Książka liczy zatem obecnie 55 wierszy. Autorzy postanowili też zmienić motyw graficzny okładki – w wersji ostatecznej występuje na niej bohater wiersza „Borowy”, a na rewersie postaci z wierszy: „Licho” i „Chochlik”.

W październiku 2021 roku tak opracowana książka została wydana w szyto-klejonej oprawie z uszlachetnioną (folią matową i lakierem UV kładzionym na wybrane elementy) twardą okładką. Książka ma format 21,6 x 21,6 cm, liczy łącznie 120 stron.

O AUTORACH

Sylwia Łabędzka

absolwentka polonistyki oraz dziennikarstwa na poznańskim UAM, której praca dyplomowa związana była z literaturą dziecięcą.  Tematy wierszy zawartych w książce „Wierszydła Straszydła” związane są z wcześniejszym zainteresowaniem się autorki kryptozoologią oraz światem dawnych wierzeń, przy czym wiedzę na temat rozmaitych postaci mitologicznych, obrzędów i zwyczajów Sylwia Łabędzka czerpała zarówno z literatury polskiej jak i angielskojęzycznej.  Jako autorka rymowanego bestiariusza zachwyca lekkością pióra i satyrycznym ujęciem tematu. „Wierszydła Straszydła” to literacki debiut autorki, która na co dzień  uczy w jednej z podpoznańskich szkół podstawowych, współtworząc też szkolną gazetkę. W wolnych chwilach zajmuje się scrapbookingiem.

Dariusz Łabędzki

z wykształcenia architekt, z zamiłowania rysownik, karykaturzysta i portrecista. Członek Polskiego Związku Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (od 2008r. wiceprezes ds. artystycznych), animator i propagator karykatury, organizator międzynarodowych konkursów, wystaw i plenerów, wydawca autorskich kalendarzy, albumów i książek. Przez wiele lat ściśle współpracował z prasą (Wprost, Głos Wielkopolski, Chichot, Satyrblues, okazjonalnie: Newsweek, Polityka, Ekran, Szpilki) oraz różnymi wydawnictwami. Tworzył też kalendarze z satyrycznymi wizerunkami polityków (cykl: „Polityka w karykaturze”) i aktorów – m.in. bohaterów filmów w reżyserii Jerzego Hoffmana („Ogniem i mieczem”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”) oraz w reżyserii Andrzeja Wajdy („Zemsta”), a także kalendarze nt. historii kina (cykl: „Stare kino, pół żartem, pół serio”). Łącznie ma na swym koncie kilkaset karykatur polityków, sportowców i muzyków, naukowców, etc.  Obecnie współpracuje z prestiżowym TENIS. Magazyn, prezentując w autorskiej rubryce karykatury najlepszych tenisistów (ATP) i tenisistek (WTP). W wolnych chwilach gra oczywiście w tenisa. (więcej na: www.karykatury.com.pl )

NADZÓR NAD DRUKIEM

Dariusz Łabędzki przez blisko 30 lat prowadził własne studio graficzne, współpracując z wieloma drukarniami. Wielokrotnie nadzorował druk materiałów reklamowych opracowanych przez kolegów grafików, poznawał niuanse dotyczące papieru i druku, a także oprawy gotowych wydawnictw. Dlatego też nie mogło zabraknąć i tym razem osobistego nadzoru autora ilustracji i projektanta całości nad realizacją książki.